Tuesday, May 28, 2019

Keď už nádej dochádza...

V živote človeka sa vyskytnú situácie, kedy si už nevie doslova rady. Prídu chvíle, kedy klesáme na duchu, zúfame si.

 Ide o ťažké situácie, kedy si už myslíme, že niet pomoci a nádeje. Vedeli ste však, že pre tieto situácie existujú svätci?


Svätý Júda Tadeáš:


Svätý Júda Tadeáš bol apoštolom a príbuzným Pána Ježiša.
Socha Sv.Júdu Tadeáša v kostole v Bánovciach nad Bebravou
Napriek tomu, že o ňom veľa nevieme, zanechal nám po sebe aspoň nejaký záznam. Je ním (možno ) vlastnoručne napísaný List, ktorý je súčasťou kníh Svätého Písma. Priznajte sa, že ste netušili, o koho ide, keď te tento List čítali :). Veru ani ja nie...


Socha Sv.Júdu tadeáša v kostole Blumentál
V Novom Zákone sa objavuje len na jednom mieste: Evanjelium podľa Jána (14,22 - Posledná večera).
O jeho živote vieme aspoň čo - to. Po Nanebovstúpení Pána hlásal a šíril Evanjelium po Sýrii, Palestíne, Egypte a Mezopotámii. Domnienky sú, že mučenícku smrť podstúpil v Libanone, alebo Perzii.
Symbolom Svätého Júdu Tadeáša je Kyjak , alebo kopija(podstúpil nimi mučenícku smrť) a maličký obraz Pána Ježiša, keďže podľa Legendy práve Pánovou podobizňou uzdravil kráľa Abgara v Edesse.

Svätá Filoména 

Nazýva sa aj Dcérou Svetla.
Bola dcérou "vládcu malého štátu v Grécku"(Z výpovede sestry Marie Luisy di Gesú, ktorej táto "malá svätica" vyjavila podrobnosti o svojom živote v roku 1833). Jej rodičia boli bývalí pohania, ktorí sa veľmi dlhú dobu pokúšali o dieťatko, no nebolo im dopriate. Až po tom, čo prijali na radu lekára Publiusa kresťanstvo, sa im narodila vytúžená dcérka , ktorej dali meno Lumena(Svetlo).V 13 rokoch ju otec zasľúbil cisárovi Diokleciánovi za mneželku, čo Filoména odmietla.
Socha Svätej Filomény v kostole Blumentál, Bratislava
Napriek dlhému a hroznému týraniu a mučeniu nepodľahla. Nakoniec ju dal sťať, presne 10. augusta o 3.hodine popoludní, pravdepodobne v roku 302 po Kristovi. Jej symbolmi sú kotva, prípadne lano okolo krku, na ktorom bola priviazaná pri mučení.
Medzi jej najväčších (ak nie aj najväčší) ctiteľov patril farár z Arsu, svätý Ján Maria Vianney.

Svätá Rita 


Talianska rehoľníčka. Už ako mladé žieňa sa rozhodla úplne zasvätiť Bohu, ale nakoniec podľahla žiadosti rodičov a vydala sa. Manžel ju týral, no čím viac on zanedbával kresťanské povinnosti, o to viac sa ona do nich vkladala a plnila ich. Jej manžel sa nakonie stal obeťou vraždy , čo spôsobilo potrebu pomsty u jej synov, ktorí chceli vraha svojho otca zabiť. Sv. Rita sa modlila, aby jej synovia boli od tohto hrozného činu ustrážení. Obaja sa nakoniec stali obeťou epidémie. 
Po smrti oboch synov, aj manžela, nakoniec vstúpila k augustiniánkam v Cascii. Bola známa aj ako stigmatička, objavila sa jej rana na hlave ako mal aj náš Spasoteľ po tŕňovej korune. Do smrti ju skrývala,aby nevyvolala senzáciu.
Zomrela 22. mája 1457 ako 76 ročná a po 40 rokoch rehoľného života.
Evidencie o zázrakoch na jej príhovor sa začali vynárať hneď po jej smrti. Jedným z prvých prípadov, kedy došlo k uzdraveniu na jej príhovor, sa udial tesne po jej smrti. Miestny stolár trpel deformáciou ruky, čo mu spôsobovalo, že nemohol ďalej vykonávať svoju profesiu. Modlil sa pri vystavenom tele Sv.Rity, aby sa mu ruka na jej príhovor uzdravila. Sľúbil, že ak sa tak udeje, vyrobí jej truhlu. Stalo sa. Odvtedy počet zázrakov , ktoré sa udiali na príhovor Sv.Rity len stúpol a tento nárast je prítomný až dodnes.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:S.Rita_da_Cascia.jpg











Svätý Expedit


Veľmi veľa sa o ňom nehovorí a veru ani nevie, ale známe je, že bol vojakom , veliteľom légie.
Pravdepodobne sa narodil v Arménsku, teda v krajine, ktorá bola prvou, ktorá prijala kresťanskú vieru (aj zásluhou Sv.Júdu Tadeáša). Známe je, že keď mal on a jeho légia vzdať obetu rímskym bohom pred bitkou,čo nastolil cisár Marcus Aurelius, odmietol to on aj jeho vojaci a modlili sa k Bohu,  a práve v tej chvíli sa rozpútala búrka, hromy, blesky, preto jeho vojsko nazvali Hromová légia. Nepriateľ bol razom premožený. Cisár Dioklecián, nástupca Marca Aurelia už toľko pochopenia nemal a začal proti kresťanom zbojiť. Rozkázal zničiť všetky kresťanské chrámy. Expedit jeden takýto rozkaz strhol z múru a roztrhal, za čo utrpel mučenícku smrť. Spolu sním popravili aj iných 5 mučeníkov.
V deň, kedy sa rozhodol stať sa kresťanom sa mu diabol zjavil v podobe havrana a snažil sa ho prehovoriť, aby svoje rozhodnutie preložil na iný deň. On rozmliaždil jeho hlavu a povedal: "Stanem sa kresťanom ešte dnes"
Je patrónom moreplavcov, obchodníkov, študentov a skúšajúcich a okrem toho je pomocníkom v naliehavých situáciach , veciach, ktoré nestrpia odklad
Je symbolom vzoprenia sa satanskému pokúšaniu odkladať veci na ďalšie dni, čo v konečnom dôsledku veľa krát znamená na neurčito až nikdy. Bol to človek konajúci rozhodne a bez odkladania.
Nazýva sa aj svätcom jedenástej hodiny, čiže biblickej poslednej hodiny.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Saint-expedit.JPG




Svätý Ch/Šarbel


Libanonský svätec. Známy nespočetnými uzdraveniami a vyliečením mnohých neduhov každého, ktorý sa k nemu pomodlí , najmä pri jeho hrobe. (Inak jeho obraz možno vidieť aj v Kostole Navštívenia Panny Márie v Bratislave)
Narodil sa ako Youssef Antoun Makhlouf v LIbanone. Čoskoro sa stal maronitským mníchom . Známy bol svojou tichosťou, pokorou a životom v samote.
Zomrel 24. decembra 1898. Hovorí sa, že keď jeho telo prenášali, snehová fujavica, ktorá trápila ľudí, razom prestala. Pár mesiacov po jeho smrti bolo vidno nad jeho hrobom žiarivé svetlo a jeho telo ostalo neporušené. Zaujímavé je, že takto vydržalo dlhé roky až do roku 1965, kedy bol blahorčený. Za svätého bol vyhlásený v roku 1977, pápežom Pavlom VI.


https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Charbel.jpg



Thursday, May 23, 2019

Osvieti, či neosvieti? Ako Duch Svätý ovplyvňuje ľudskú tvorivosť?

Aj vám sa niekedy stáva, že sa vám v hlave vyrojí nápad, myšlienka, o ktorej si myslíte, že je priam ideálna na spracovanie, už už máte plán, ale nie a nie nájsť vhodné slová, či vhodnú následnosť? Aj vám sa občas nedarí usporiadať tieto myšlienky, či ich správne pomenovať? Uf. Mne sa to stáva. Najmä v časoch tvorivej krízy. Je to tak povediac stav, kedy by som aj mala o čom rozprávať, písať, ale neviem nájsť na to vhodné slovné prostriedky. Proste, myšlienka v hlave nie a nie ísť na "papier". Čo robiť vtedy?
Na toto sa nehľadá odpoveď príliš ťažko. Pre niekoho možno aj hej.
Nedávno som dočítala celkom zaujímavú knihu , od Joanny Batkiewicz - Brožekovej, ktorá krásne zosumarizovala Dielo o Pátrovi Dolindovi Ruotolovi. V nej sa okrem iného dozvedám, že Páter trpel , povedzme, niečím podobným, ako ja. Nie vždy vedel nájsť na všetko odpoveď. Napriek nízkej mienke, ktorú o sebe mal, však dokázal vyprodukovať kvantum kníh, textov a to všetko bez toho, aby mal k tomu najvyššie vzdelanie. Čo robil? Modlil sa k Panne Márii.
A nemusím ísť ani tak ďaleko do histórie, mám tu príklad aj celkom mladý. Jeremy Riddle - textár, pastor. Zachytila som s ním video, na ktorom vykladá o procese tvorby textov. Čo robil? Modlil sa.
Čo majú obaja spoločné? Modlitbu. Obaja pochopili, že bez Pomoci a "osvietenia" Duchom Svätým pri tvorbe nič nevytvoria.
Nie je neznámym výrok, ktorý používali najmä naše mamy a babky: Čo ťa osvietil Duch Svätý?
Taká milá "povedačka" a koľko pravdy v sebe má . Čím som staršia, tým viac vnímam prínos práve tohto Ducha pre tvorbu.
Ako dokáže Duch Svätý ovplyvniť proces tvorby? Odpoveď nám ponúka samotné Sväté Písmo.
Ježiš hovorí: Keď vás budú vodiť do synagóg, pred úrady a vrchnosti, nestarajte sa, ako a čím sa budete brániť alebo čo budete hovoriť, lebo Duch Svätý vás v tú hodinu poučí, čo treba hovoriť. (Lk 12, 11 - 12)

Čo nám hovorí tento výrok? Že napriek tomu, že nevieme vždy, čo máme hovoriť, v tomto našom prípade čo písať, respektíve ako písať, stále tu je Duch Svätý, ktorý nám to napovie.
Ako inak si môžeme ďalej vysvetliť Skutky Apoštolov, kde sa píše:

 Ukázali sa im akoby ohnivé jazyky rozdelené tak, že na každom z nich spočinul jeden. Všetkých naplnil Duch Svätý a začali hovoriť inými jazykmi, ako im Duch dával hovoriť.(Sk 2, 3 - 4)

Môžeme vidieť, že Duch Svätý vážne vie pomôcť pri tvorbe a vhodnom vyjadrovaní sa. Ako to funguje? Tu pomôže najmä viera. A, ako dokazujú vyššie spomenutí 2 páni, modlitba.
Niekedy stačí jednoduché utíšenie sa, chvíľka osamote a načúvanie. Pravdou totiž je, že On hovorí k nám neustále, len otázkou je: Počúvame?

Veľa zdaru pri ďalšej tvorbe :)



 Plus, prikladám aj video s Jeremy Riddle o tom, ako sa mu píšu texty :)


Sunday, May 5, 2019

Manuál pre život

Mnoho návodov, mnohon pozorovaní, mnoho názorov. Ktoré sú najlepšie? Tie, ktoré sedia priamo na teba.

Manuál pre život si dokáže vytvoriť každý sám. Občas však potrebujeme nakopnúť a to som veľakrát potrebovala aj ja. Nájsť svoju cestu . A k tomu mi dopomohli mnohí iní, ktorí sa tiež hľadali a práve vďaka nim a ich zisteniam som začala pozorovať a "študovať" seba samu aj ja. Výsledok? Dostala som sa k vlastnému návodu, ako mám svoj život žiť.
Rozhodla som sa, že ho posuniem ďalej. Možno je tu niekde niekto, kto potrebuje presne takýto "kopanec". Veľa šťastia!




1.Mnohí ľudia okolo teba budú chcieť, aby si bol perfektný. Aby si žil život, ktorý oni žijú. Nepovedia ti, že ho môžeš žiť inak. Kvôli vlastnému strachu z niečoho nového ťa budú držať v strese a depresii. Zastav to a v kľude si povedz: Nemusím žiť to, čo chcú, aby som žil. Mám  nárok zmeniť pohľad, názor kedykoľvek a akokoľvek chcem.



2.Nie si ani nič viac, ani nič menej, než druhí. Buď k sebe pravdivý. Máš predsa vlastnú hodnotu!



3.S láskavosťou, milosťou a úsmevom to dotiahneš ďalej, než s hnevom.



4.Prestaň sa obviňovať za všetko nesprávne, čo urobíš.. Si človek. Nie robot!



5.Ak niečo chceš urobiť, proste to urob. „Neskôr“ by nemalo byť v tvojom každodennom slovníku.





6.Nauč sa komunikovať. Ak ti je niekoho ľúto, nazýva sa to humánnosť. Nauč sa názory a myšlienky, či postoje vyjadrovať bez toho, aby si niekoho ranil. Bude sa ti žiť ľahšie.



7.Nazeraj na seba reálne. Nie pohľadom niekoho iného. Ostatní ťa vidia inak, ako ty. Na ich názory vzhliadaj s úctou a rešpektom, ale svoj pohľad na seba maj na prvom mieste.



8.Nie každý má rovnaký názor, ako ty. To však neznamená, že ten tvoj je správny a jeho nesprávny. Jednoducho sme každý iný a máme rôzne pohľady na život. Hovorím to preto, lebo mnohí ľudia sa cítia dotknutí, ak ich niekto skritizuje. Vtedy ide ich zmýšľanie nadol. Nerobte to, prosím!



9.Neexistuje pravidlo, podľa ktorého musíš mať ospravedlnenie a opodstatnenie pre všetko, čo robíš.



10. Keď sežereš celú čokoládu v dome, neobviňuj sa. Mali byť chronty doma, nie sa flákať :)


A posledné, ktoré, si myslím, má najväčšiu váhu a dotýka sa všetkých predchádzajúcich: 


„Urobte všetko, čo vám povie“ (Jn 2, 5)





Ani Panna Mária nemá hranice

  A to myslím doslova. Keď sa zjavila v ďalekej Rwande, predpokladám, že mnohým prebehla v hlave myšlienka, prečo práve tu? A ako to, že s...